pátek 28. února 2025

ŠIKOVNÉ RUCE V PILNÉ PRÁCI






Šikovných rukou už je šestnáct - tedy osm párů, což neznamená, že se nemůžete přidat. Naopak! Každou další účastnici nebo účastníka vítáme.

Někdo třeba nemá čas, někdo má třeba něco jiného, někomu se možná nechce mezi lidi - ale když někdo říká, že není moc šikovný, hmmm hmmm - výmluva :-) Šikovné ruce jsou totiž pro každého. 

čtvrtek 27. února 2025

NĚFO





NĚFO nového, NĚFO staršího, NĚFO regionálního, NĚFO strašidelného, NĚFO tajemného, NĚFO historického NĚFO graficky povedeného a konečně něco pro děti: opravdové NĚFO, další knížka oblíbeného autora Davida Walliamse.

středa 26. února 2025

DOBA ILUZIONISTŮ



Včera se Kléma vrátil z Hradu a dneska - jako na potvoru - vykoukla z kopice nezkatalogizovaných knih tahle Cílkova. Však brzy zbude ze soudruha Clementise jen ta beranice... Tehdy šlo o moc (jako vždy) a u mnohých o iluze (jako dnes). Změnilo se něco? Zásadně? Alternativní pravda se digitalizovala a proniká do každé skuliny.

(V Hospodářských novinách je v tyto dny výborný článek o postfaktickém blábolení, tak pokud máte možnost, nenechte si ho ujít.)

úterý 25. února 2025

KUK DO SKLADU 8



JAROSLAV VRCHLICKÝ, spisovatel, básník, dramatik a významný překladatel. Droboučký výbor lyrické poezie (či spíš výboreček) z vimperské kolibří edice se jmenuje podle Vrchlického nejznámější básně: ZA TROCHU LÁSKY šel bych světa kraj, / šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý / šel v ledu - ale v duši věčný máj, / šel vichřicí - však slyšel zpívat kosy, / šel pouští - a měl v srdci perly rosy. / Za trochu lásky šel bych světa kraj, /jak ten, kdo zpívá u dveří a prosí.
Ostatně kdo by nešel...

čtvrtek 20. února 2025

ARCHITEKTONICKÁ DÍLNA!


Výtvarná čtvrtka dnes? ARCHITEKTONICKÁ DÍLNA!
















DÍVČÍ VÁLKA


Není v posledních letech víc českých spisovatelů než spisovatelek? Možná je, možná není. Každopádně v dnešní sedmičce vedou autorky-ženy nad autory-muži 6:1.

Pro začínající čtenáře a jejich rodiče stojí za pozornost půvabný příběh Daniely Krolupperové o tom, že poslední můžou být někdy/mnohdy první. A pozor, i tady proběhla dívčí válka: ilustrace (ženský rod) početně převyšuje text (mužský rod). Ač se to nám starším a pokročilejším nemusí líbit, pro začátečníky je poměr obrázky versus písmenky důležitý.

středa 19. února 2025

ZBORTĚNÉ HARFY TÓN



Poezie se v naší knihovně nachází na samém chvostě půjčovanosti, hůř na tom je už jen sci-fi. Není se co divit, že mnohé básnické sbírky stále pospávají v banánových krabicích - ke své škodě a především ke škodě čtenářů. Dneska z hromádky s pracovním názvem KAM S NIMI?! vykoukl František Halas a jeho Krásné neštěstí. A hle, oxymóron! Sice ne úplně oxymórovatý, ale i tak, je to on. Název knihy je jedním z neuralgických bodů vzniku literárního díla (spolu s tím, jak začít a kde konečně skončit), proto takový oxymóron v názvu má potenciál - mohl by z knížky udělat trhák. Kolikpak asi máme v knihovně knížek s oxymórovým názvem? Tak namátkou ty z fotografie: severské krimi Černý úsvit Půlnoční slunce (oxymóron u nás, u nich realita), jedna fantasy Ledový oheň, výborný Řezáčův román Černé světlo, ve sborníku schovaný Havlův text Moc bezmocných - a pochopitelně Ohromné maličkosti krále paradoxů G. K. Chestertona.

K čemu mi to bude, nějaký ztrhané strůny zvuk, zašlého věku děj, umřelé hvězdy svit, zašlé bludice pouť, mrtvé milenky cit? říká si možná právě teď některý čtenář. No, třeba k pochopení toho, že žádat z něčeho větší půlku je pěkná... oxymóron.

úterý 18. února 2025

LÍSTEČKY



V knihovně jsou pořád ještě hory starých knih. Nezkatalogizovaných knih. Už to nejsou velehory ani nepřipomínají Sněžku, ale pořád je jich dost. A v mnohých z nich zůstaly staré katalogizační lístečky z dob, kdy slovo počítač neexistovalo a roboti pobíhali jen v Čapkově divadelní hře.

Tak třeba tenhle lístek je téměř osmdesát let starý. Krásný rukopis, že? Je to památka na prvního poválečného vlachovobřezského knihovníka Františka Kubíčka, někdejšího městského strážníka. 

pondělí 17. února 2025

KUK DO SKLADU 7


 K

ZDENĚK MATĚJ KUDĚJ, novinář a přítel Jaroslava Haška. Přítel? Dost možná spíš kumpán :-) Safiánská zima začíná tímto povzdechem: Teď už není taková zima, jako bývala za mých mladých let, když jsem byl chlapec... Z toho plyne, že od dob Kudějových a Haškových se to zase tolik nezměnilo. Safiánské zimy až na výjimky patří do dob ledových. Přinejmenším ty, na které si my věkem pokročilejší pamatujeme.

pátek 14. února 2025


 

SOCHY, DÍL 2


Knihovna se podruhé změnila na sochařskou dílnu: některé sochy dostaly hliněný kabát, některé ne a jiné nově vznikly... A večer se tradičně sešly ŠIKOVNÉ RUCE nad ručními pracemi.












čtvrtek 13. února 2025

COPAK TO PŘIŠLO V BALÍKU?





Knihy! S objednávkou u velkoobchodu je to vždycky na delší loket než jen tak zajít do knihkupectví, ale sleva je sleva... Tentokrát to trvalo déle než obvykle, to víte - leden, inventury a tak. Ale knihy už jsou tu a všechny najednou. Kdo nečetl nového Bočka, Bryndzu, Coates, Miniera, Regan, Jacobs, Keplera a posledního Poseroutku, ať pospíší do knihovny.

Ovšem pozor! Tyto knihy se výjimečně půjčují jen na dva týdny!!!

(Dobře, ta nová Třeštíková taky bude...)

středa 12. února 2025

MOJE PŘENOSNÁ KNIHOVNA...



... aneb KNIHOVNA DO DOMU je služba, je služba, kterou od dob koronavirové epidemie nabízí čím dál větší množství knihoven - a naše knihovna k nim patří už pět let. Služba je určena především těm, kteří kvůli zdravotním potížím nebo věku by se do knihovny dopravovali s velkými obtížemi nebo vůbec. Pokud víte o někom, komu by knížky z přenosné knihovny udělaly radost, neváhejte a spojte ho/ji s knihovnou - radosti není nikdy dost!

úterý 11. února 2025

GENERÁLNÍ ÚKLID

V poslední době se tu zase rozmohly prapodivné informace o knihovně. Kam na to ti lidé chodí?! Prý na internetu: zadají Vlachovo Březí knihovna a šup, objeví se informace dávno z doby před covidem... To přece není možný, odporuje knihovnice, jen se podívejte, naťukám to tady a vyskočí aktuální web knihovny! To musí být někde nějaký zbyteček starých údajů poschovávaný v kdovíjak starých souborech. Bude třeba pořádně vygruntovat knihovní web!

Jenže se ukázalo, že problém s neplatnými informacemi je mnohem složitější a rozsáhlejší. Internet totiž ukazuje každému to, co chce vidět: v knihovně ukazuje knihovnici knihovnu - na cizím počítači ukazuje na prvním místě kdovíco. Takže je třeba zjistit, kdo všechno sdílí základní informace o knihovně a po značném detektivním úsilí je prokázáno, že sdílí kdekdo a jen Národní knihovna v Praze uvádí informace správně, sice stručně, ale přesně. S těmi ostatními je/bude třeba vstoupit do jednání... 

pondělí 10. února 2025

KUK DO SKLADU 6

JULIUS ZEYER, významný český spisovatel a dramatik. Bohužel autor 19. století. A jak v knihovně dobře víme, literatura 19. století je přece povinná školní četba - a ta se co? Ta se nečte! Což je v případě tohoto jemného novoromantika, který si ke stáru oblíbil Vodňany, docela škoda. Netřeba se rovnou pouštět do rozsáhlého Zeyerova románu Jan Maria Plojhar, ale co se nechat okouzlit a trochu vyděsit Třemi legendami nebo novelou Dům U tonoucí hvězdy?

čtvrtek 6. února 2025

6 + 1 OMYLEM ZNOVU...


Publikace Kříže a křížky se připletla znovu k dalším čtvrtečním knížkám, které si bohužel dnes ani zítra nemůžete půjčit, protože je knihovna zavřená. Tak na vás bude v úterý - dovolí-li kotel - čekat nejen dnešních šest novinek, ale i jedno regionální překvapení.

úterý 4. února 2025

KNIHOVNA JE OD STŘEDY 5. 2. DO PÁTKU 7. 2. 2025 Z PROVOZNÍCH DŮVODŮ ZAVŘENÁ

Bylo by přesnější napsat Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ, protože vypověděl kotel, nikoli knihovnice. Snad se v pátek podaří kotel spravit a snad do konce topné sezony zůstane v pořádku...

KOLOBĚH KNIHY VE SPOLEČNOSTI


Včera uplynulo 557 let od smrti Johannese Gensfleische, všeobecně známého pod jménem Gutenberg. Bodejť by ho neznal celý svět, když jeho vynález knihtisku změnil všechno, doslova všechno, podobně jako v pradávných dobách vynález písma a nebo v dobách zcela nedávných rozšíření osobních počítačů.

Bylo by dobré si připomenout, že kniha nevzniká tím, že dřevorubec pokácí kus Šumavy (mimochodem na toaletní papír se spotřebuje mnohem víc dřeva než na knihu) a že autor sepíše, co mu zrovna slina na jazyk přinesla - a hotovo šmytec. Proces vzniku knihy je mnohem složitější, dokonce i než schéma na obrázku, a také mnohem zajímavější.

Tak či onak, na počest Johannese Gutenberga je únorová nástěnka v knihovně typografická.





pondělí 3. února 2025

KUK DO SKLADU 5

WILLIAM SAROYAN, americký spisovatel arménského původu, se nebál být sladký a hořký, nostalgický a bláznivý, komický i tragický zároveň. Byl depresivní? Nebyl. Mohl být, ale nebyl. Proto se na jeho příběhy dnes pozapomíná, dnes totiž jak se zdá, musí být text buď úzce žánrový, nebo depresivní, jinak není cool, in, best... nebo který výraz zrovna frčí :-)