Děti se běžely domů pochlubit vysvědčením, takže jsme se na včerejší Výtvarné čtvrtce sešly čtyři (zato večer na Šikovných rukou nás bylo sedm). A tak jsme se pustily společně do sochání. Ani jedna z nás sochu z drátku a papíru nikdy nedělala - potvrdila se slova Pipi Dlouhé punčochy: To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde! Šlo nám to skvěle! Vznikla čtyři univerzální zvířata, něco mezi kočkou, psem dinosaurem a tygrem. Příští týden budeme pokračovat s hlínou, a tak se druh a povaha jednotlivých zvířecích soch jistě vyjeví :-)
pátek 31. ledna 2025
čtvrtek 30. ledna 2025
DNES JE Z ČEHO VYBÍRAT
Tradiční sedmička tentokrát s troškou naučné literatury. A výborný komiks pro děti. A opravdu pozoruhodná publikace o křížcích na Písecku, což je sice pro nás region spíš vzdálenější než bezprostřední, ale obsah i forma za to stojí. Kdyby se tak někdo pokusil zdokumentovat kříže a drobné sakrální stavby v našem širším blízkém okolí...
ŠKOLKA A DUCH
Že v březském zámku přebývá duch zlotřilého správce Gregory, vědí všichni, kdo kdy knihovnu navštívili - této informaci se prostě nelze vyhnout :-) Ovšem ne pro každého březské strašidlo uspořádá bojovku s úkoly jako dnes pro školkové děti a jejich paní učitelky. Kdo myslíte že zvítezil? Samozřejmě děti a nejen díky svému sportovnímu duchu!
středa 29. ledna 2025
SOUBĚH OKOLNOSTÍ
Knihovna je v zámku zhruba půldruhého roku a zámek sám je již téměř sedm měsíců označen číslem popisným. U vstupu dokonce visí cedule, že v zámku je knihovna - vidíte ji? A ne, opravdu to není ten přenosný bílý stojan... Možná někoho napadne, proč označení knihovny spolu s výpůjční dobou není umístěno viditelně na zdi vpravo od dveří ve výši očí jako kupř. v Prachaticích (viz druhé foto). Důvody jsou (mimo jiné) dva a oba do značné míry oprávněné: 1. označení musí být důstojné vzhledem k historickému charakteru budovy, 2. kdo to bude dělat a kolik to bude stát?! Jenže celá tato důstojnost má i jistý praktický dopad: knihovna je pro neznalé těžko k nalezení, a když už ji někdo najde, dovnitř se mimo výpůjční dobu nedozvoní, protože zvonek neexistuje, a nástěnka s výpůjční dobou je na nejbližším možném místě, tedy vlevo od vstupu do areálu, tak dvacet metrů dál/blíž. Takže výsledek je z obrázku patrný: plechová cedule v koutě, červená cedulka s telefonním číslem suplující zvonek a dneškem počínaje třetí cedulka s pravidelnou výpůjční dobou přilepená izolepou na krásných dubových dveřích. Všechna tři řešení jsou vskutku důstojná. Vítejte u nás!
úterý 28. ledna 2025
KNIHOVNA V ROCE 2024
Zase se rok se s rokem sešel a je tu opět lednová úředničina, tentokrát historicky první elektronický roční výkaz za předchozí rok. Je nečekaně stejný jako ten tištěný, ale ne úplně stejný - a navíc se ukázalo, že tiskopis, nebo knihovnická program Tritius neumějí sčítat, sekli se o padesát kousků. No nic, aspoň v těch chybných součtech knihovnice není sama :-)
Tak šup šup k výsledkům... V roce 2024 bylo v naší knihovně zaregistrováno 504 čtenářů a tito čtenáři spolu s nečtenáři vykonali v knihovně celkem 7538 návštěv, to znamená průměrně 145 návštěvníků týdně a průměrně 36 denně (je otevřeno čtyři dny v týdnu). Takhle to vypadá, že snad každý třetí obyvatel Vlachova Březí chodí do knihovny. Kdepak! Řada čtenářů je přespolních a někteří k nám pravidelně jezdí docela z dálky.
Knihovna uspořádala pro veřejnost řadu volnočasových akcí, jichž se zúčastnilo celkem 699 osob, vzdělávacích akcí pro školu se zúčastnilo 295 žáků a učitelů. U školních akcích je oproti předchozímu roku vidět značný úbytek - ze školy do knihovny je to přece jen dálka. I tady počet a účast školních akcí navýšili přespolní, zejména husinecká škola...
Celkem si čtenáři v uplynulém roce půjčili 5586 knih a 350 časopisů.
Katalog k 31. 12. 2024 zahrnoval celkem 12 224 knih, přibylo 885 knih a ubylo 1240 knih.
Pokud je tato bilance pro někoho překvapivá, či dokonce šokující, zde je vysvětlení stejné jako loni (beze stopy jakékoli ironie): Celkových 740 knih v plusovém sloupci opravdu neodpovídá finančním možnostem naší knihovny. Ovšem díky nejrůznějším slevám, příležitostným akcím, díky možnosti koupě z druhé ruky a v neposlední řadě díky dárcům z řad nakladatelů a především veřejnosti se naše knihovna může pochlubit takovým pěkným výsledkem.
pondělí 27. ledna 2025
KUK DO SKLADU 4
HOLOKAUST (= zápalná oběť) nebo ŚOA (= zmar) je po osmdesáti letech od konce druhé světové války stále živým tématem. V knihovně i ve skladu máme spoustu knížek s válečným námětem a řada z nich je právě o tzv. konečném řešení židovské otázky. Lustigova slavná Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou se stala maturitní četbou a Krabice živých Norberta Frýda, přeživšího Osvětim, a povídková sbírka Mí černovlasí bratři Ladislava Fukse jsou poněkud v jejím stínu. Škoda...
DENÍK ANNY FRANK
Mezinárodní den památky obětí holocaustu je dnes, 27. ledna, protože právě 27. ledna 1945 Rudá armáda osvobodila nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau, který my známe/neznáme/zpochybňujeme (!!!) pod názvem Osvětim-Březinka. Jenom v Osvětimi zavraždili nacisté téměř půldruhého milionu lidí, z valné většiny Židů... Anna Frank ovšem v Osvětimi nezahynula - zemřela v koncentračním táboře Bergen-Belsen nedlouho před jeho osvobozením britskou armádou.
Standard pro dobrý knihovní fond (v překladu: knihovnická metodika) doporučuje, aby každá veřejná knihovna vytvářela základní fond, který by měl zahrnovat systematicky budovaný výběr beletrie, naučné literatury, regionální literatury a neknižních materiálů dlouhodobé hodnoty, který slouží k uspokojování základních potřeb uživatelů. (...) Pro tento účel vznikl seznam 1 303 klasických děl.
Deník Anny Frankové je mezi nimi, v sekci Zlatý fond literatury pro děti a mládež. Tedy upřímně, pro děti to moc není - a pro dnešní děti nejspíš už vůbec ne. Takže v naší knihovně autentický deník židovského náctiletého děvčete z doby, kdy se spolu rodinou skrývala v maskovaném prostoru kancelářské budovy, najdete v pododděleníčku životopisů a vzpomínek. A schválně hádejte, kolik výpůjček přibylo za posledních pět let... Nula.
sobota 25. ledna 2025
VÝTVARNÝ ČTVRTEK S JISTÝM ZPOŽDĚNÍM
Znáte Skálovu Svatební cestu do Jiljí? Výborná knížka a skvělý starý film s Mladou Libuší Šafránkovou a Josefem Abrhámem v hlavních rolích. Každá kapitola začíná předpokladem (ve filmu hlas vypravěče Abrháma) a následuje skutečnost, která obvykle nemůže být odlišnější. S poslední Výtvarnou čtvrtkou to bylo podobné. Předpokladem byl papírový panák s pohyblivými končetinami a realizaci děti pojaly po svém. Což je opravdu skvělé po všech předchozích námitkách (Já to neumím! To nepůjde! Takhle to stačí?) a všech dotazech (Může mít panák vlasy? Oči? uši? Můžu ho pokreslit?).
Protože heslem Výtvarné čtvrtky je prohlášení Pipi Dlouhé punčochy: To jsem nikdy nedělala, to mi určitě půjde!
čtvrtek 23. ledna 2025
TENTOKRÁT BEZ DETEKTIVKY
Pokud není čtvrteční knižní sedmička tematicky zaměřená, obvykle zahrnuje aspoň jednu detektivku. Protože detektivky nebo thrillery, či dokonce horory u nás frčí nejvíc. Tentokrát žádná detektivka není. Ovšem příběh Návrat z nicoty předčí i ty nejděsivější severské krimi, mohl by se stát totiž komukoli z nás - a v různých podobách, i když mírnějších se také stává. Ostatně ani Dvě století střední Evropy také nepatří mezi nejveselejší čtení a o komiksu V šedých tónech ani nemluvě...
středa 22. ledna 2025
POPEL A MÁK
Početní úloha z knihovny: Ve skladu je 112 banánových krabic, v každé z nich je 25 až 35 knih, tedy při nižší vytíženosti krabic zaokrouhleno na celkem 3000 knih. Některé knihy jsou vyřazené, další k vyřazení, některé odepsané a nevyhozené, jiné darované, některé potřebují vyspravit, všechny nově označit a téměř všechny znovu zabalit. Odhadem se s jednou knihou pracuje 10 minut. Kolik týdnů bude knihovnici trvat, než zpracuje všechny knihy, pokud se touto prací bude zabývat 4 hodiny denně?
Protože kouzelní holoubci s knihami nepomůžou a silní orli mořští nejsou k dispozici, bude se knihovnice popelem a mákem probírat déle než vypočtených 25 týdnů. Ovšem jak je patrné z fotografií, konec tunelu je sice ještě daleko, ale už probleskuje světlo...
pondělí 20. ledna 2025
KUK DO SKLADU 3
FAUST je velká postava světové literatury, kterou snad zná (téměř) každý: chlapík, který upíše duši ďáblu a ten si ho nakonec odnese dírou ve stropě. Středověký alchymista, německá legenda, učenec ve Faustově domě na Karlově náměstí v Praze, do něhož na konci válka spadla bomba... O Faustovi píše Bulgakov, Thomas Mann, Klaus Mann, dokonce i Jirásek o něm píše, Suchý o něm hraje a Goethe se jím zabývá po celý život. Proč? Chtělo by se říct: protože je suis Faust, protože Faust jsme my. I my se ocitáme mnohdy v situacích, kdy zvažujeme, zda a co jsme ochotni obětovat - a nemusí to být rovnou duše...
pátek 17. ledna 2025
A PAK ŽE JE VÝTVARKA JEN PRO HOLČIČKY!
Tentokrát se hned ve tři hodiny sešla čistě klučičí partička a výsledkem je barevná divoká kočka, která od příštího týdne bude zdobit dětské oddělení. Dospělí si mezitím vyzkoušeli, že poskládat origami jeřába není žádná legrace.