neděle 29. září 2024

OSVĚTOVÉ OKÉNKO











Do knihovny chodí čtenáři a stěžují si, že na čtení nějak hůř vidí a že na oční je objednají nejdřív za půl roku. Proč nezajdete k optometristovi? diví se knihovnice, ten přece měří zrak. A čtenáři se diví, že se knihovnice diví: To přece vždycky dělal doktor! A tak v rámci dnešní policejní svatomichaelské pouti se otevřelo malé knihovní osvětové okénko, protože špatně vidět na čtení není nic moc, ale špatně vidět na cestu je vyloženě nebezpečné!

Smyslem této drobné akcičky bylo jednak vysvětlit, že oční lékař oči léčí a optometrista zrak měří, a jednak pobavit starožitnými zkušebními obrubami, v nichž každý vypadá jako zloduch z Tajemného hradu v Karpatech. Proto pokud hůř vidíte, zajděte do nejbližší optiky, jistě vás nasměrují ke svému optometristovi. A pokud se vypravíte do nové OPTIKY POD ANDĚLÍČKEM ve Volyni a řeknete heslo knihovnice, dostanete navíc ještě slevu :-)

pátek 27. září 2024

ČTVRTEČNÍ SEDMIČKA

Tentokrát o den později. Ken Follett se pustil do dalšího dlouhého, předlouhého příběhu, takže ti, kteří ho mají rádi, jistě uvítají první díl. Léčitel Mikolášek byl/je fenomén, i když od uvedení filmu zájem o jeho osobu trochu opadl. A Mimesis? Vynikající studie o interpretaci literárního díla - bohužel však tlustá a těžká.

středa 25. září 2024

DÍRA VE STROPĚ






Příběh o stropě v knihovně dnes dospěl do další kapitoly. Sonda prokázala, že užitá historická stavební technologie je unikátní, a proto by stálo za to strop zachovat v původním stavu. Skvělé! Záchrana je ostatně mnohem lepší než nějaký moderní podhled. Vedle strašidla ve zdi tedy budeme mít (doufejme) ve stropě přiznanou díru připravenou pro doktora Johana Fausta blahé paměti. Třeba pak půjde J. W. Goethe ve březské knihovně na dračku...

úterý 24. září 2024

BOMBA S M JAKO MATULKA!











Měli jste být včera na veřejném zasedání březského zastupitelstva, když z Ameriky dorazil soubor kreseb a akvarelů Jana Matulky, významného kubistického malíře a zdejšího rodáka. Toho, po kterém se Matulkova ulice jmenuje Matulkova, ano, toho, kterého znají lépe za oceánem než v Pošumaví. Třeba si řeknete, co je do nějakých starých čmáranic, ale je to tak trochu, jako kdyby zdejší FC remízoval se Spartou nebo Slávií - prostě bomba!

 


pátek 20. září 2024

V KNIHOVNĚ O ŠKOLE










Věděli jste, že první historicky doložený březský učitel se jmenoval Jan Rudolf Denmarin? A že v roce 1812 celkem 200 březských dětí učil jediný učitel v jediné místnosti? Že úřadům plným důležitých pánů trvalo dalších šest let, než povolili výstavbu větší školy vedle fary? A že měšťanská škola (nynější stará budova) mohla stát místo dnešní hasičárny? Tyhle děti už to dnes vědí :-)

čtvrtek 19. září 2024

VYBERETE SI?



Alžběta a Nina nám v souboru Jany Poncarové dosud chyběly... Čerstvé novinky od Scarlett Wikové a Margaret Atwood se v knihovně jistě neohřejí a Oflajňák bude pryč, než knihovnice napíše tečku za touto větou.

čtvrtek 12. září 2024

TRADIČNÍ ČTVRTEČNÍ VŠEHOCHUŤ

Dvě do dětského oddělení, jedna romantika, jedna historická detektivka (Vondruška!), jedna do oddělení naučné literatury, jedna válečná a nakonec vtipný Pavel Tomeš.

Za speciální zmínku stojí knížka s neobvyklým názvem - Krambambuli. Toto uvádí nakladatel: Tuto patrně nejznámější rakouskou povídku s námětem ze života zvířat znají celé generace čtenářů, i díky několikerému zfilmování se stala skutečnou klasikou. Marie von Ebner-Eschenbach vypráví osud loveckého psa, kterého získá revírník Hopp výměnou za dvanáct lahví gdaňské třešňovice. Myslivci Hoppovi se jeho lovecký společník Krambambuli záhy stane vším – jednoho dne však v lese dojde k opětovnému setkání s předchozím majitelem, potulným pijanem a pytlákem. Během jediného okamžiku na život a na smrt se musí Krambambuli rozhodnout mezi starým a novým pánem... Kniha je vydána ve spolupráci s Národním památkovým ústavem – státním zámkem Lysice v roce 2020 ku příležitosti 190 let od narození Marie von Ebner-Eschenbach, rozené hraběnky Dubské. 

A knihovnice dodává: ... Marie von Ebner-Eschenbach, rozené hraběnky Dubské - Dubské z Dubu u Prachatic :-)

středa 11. září 2024

SLOUPOVÁ SÍŇ

V březském zámku, od počátku 18. století sloužícím jako správní budova nebo budova s byty, se ze starých časů dochoval pouze trezor. A nebýt malovaného sálu nebo jednoho zdobného stropu, vypadal by zámek uvnitř jako kdekterý starý činžovní dům (ne že by si knihovnice něco takového myslela, proboha!). Teď se ovšem druhé patro zámku může pochlubit sloupovou síní! Kdo z nás to doma má :-)

pondělí 9. září 2024

DNEŠKEM...








... knihovna vstupuje do svého druhého roku na zámku. Co se za první rok událo? Co se změnilo? A co se chystá?

Změny objevíte snadno, stačí se rozhlédnout v oddělení pro dospělé. Nerudova místnost bude od nynějška nějakou dobu zavřená, protože změny v ní nastanou poměrně podstatné. V dětském oddělení přibyly knížky i hračky, křeslo u regálů s naučnou literaturou je ovšem stále beznohé a náš milý strašidlák Gregora řečený Červený správce dohlíží na archivní regionální sbírku, která se především díky darům pomaličku rozrůstá.

A co se událo? Dětské Výtvarné čtvrtky a dospělácké Šikovné ruce se osvědčily a od října vstoupí do nové sezony. Tematické programy pro děti, kterým se stále říká besedy, proběhly nejen pro školáky ze Březí, ale i pro několik tříd z Husince. Noc s Andersenem, pasování prvňáčků a spolupráce s klubem seniorek už také patří k tradici. A letos snad konečně knihovna bude moci přidat i nějaký večerní pořad pro dospělé...

pátek 6. září 2024

NESTÁVÁ SE ČASTO...


... že by se na pracovišti náhodně sešly tři knihovnice, jejichž pracovní smlouvy pokryly posledních padesát let ve stejném místě :-)

čtvrtek 5. září 2024

PO PRÁZDNINÁCH...

... se stává čtvrteční sedmička zase poněkud pestřejší. I když jedna anglická detektivka v klasickém duchu a jedno vyloženě prázdninové čtení vzhledem k přetrvávajícím letním vedrům nechybí.

A pro děti dva díly oblíbené Kouzelné třídy, které v naší knihovně dosud chyběly.

úterý 3. září 2024

NOSTALGICKÉ OKÉNKO





A nemáte taky Malého Bobše? Máme - ve skladu... Podobně jako knížky na fotografii je i Bobeš svědectvím doby, kdy tuhle dětskou literaturu četli některé dnešní maminky a tátové, většina dnešních babiček a dědečků a v případě například Dobrodružství veverky Zrzečky i dnešní prababičky a pradědečkové. Zrzečka totiž poprvé vyšla v roce 1939!

Dnes si nejmladší čtenáři půjčují z těchto dávných knížek upravenou verzi Honzíkovy cesty, a to jen na společné čtení do školy, a přednost dávají edici PRVNÍ ČTENÍ - ale o tom zase někdy jindy...